logo

Hasta Refakatçi

Hasta bakımı yapmak bazı durumlarda bir hayli zor bir iştir. Ayrıca kişinin hayat koşulları daimi olarak hastasının yanında olmasına izin vermeyebilir. Aile bireylerinden biri ya da samimi bir tanıdığınız hastalanıp da hastanede ya da evde yatmak durumunda kaldığı zaman yanında bulunup ona yardım edecek bir refakatçi tutma ihtiyacı duyabilirsiniz. Hastanın durumuna göre bu refakatçinin kimi zaman bu alanda uzman biri ya da bir hasta bakıcı olması gerekir. Bazı hallerde ise güvenilir, temiz ve dikkatli biri olması yeterlidir. 2019 refakatçi ücretleri, hasta için neler yapılması gerektiğine, bakım süresine ve refakatçinin deneyim ve donanımına göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama bir rakam vermek gerekirse bu ücretin 12 saat için 200 TL, 24 saat için 350 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Refakatçi Ne İş Yapar?

Refakatçinin yapmakla yükümlü olduğu işler hastanın gereksinimlerine göre değişir. Bazı hastalara bakım vermek nispeten kolaydır, bazı hallerde ise hastanın günlük ihtiyaçlarının büyük kısmının ya da tamamının refakatçi tarafından karşılanması gerekir. Refakatçi ücretleri bu gibi koşullara göre değişebilir. Bir refakatçinin yapacağı işler genel itibari ile şöyle sıralanabilir:

  • Hastanın günlük bakımlarını düzenli olarak yapmak
  • Hastanın kaldığı odanın temizliğiyle ilgilenmek
  • Hastanın beslenme, ilaç alma, tuvalete gitme, altının bezlenmesi gibi ihtiyaçlarını karşılamak, karşılanması için yardımcı olmak
  • Hastanın alışkanlıklarını ve rutinini öğrenerek ona göre davranmak
  • Gerektiği zaman hastanın yakınlarıyla ve doktoruyla iletişim kurmak
  • Hastayı yaşına ve gereksinimlerine uygun bir biçimde oyalamak, moral vermek (Kitap okuyarak, beraberce bulmaca çözmek gibi şeyler yaparak, oyun oynayarak, yürüyüş yaparak.)
  • Varsa doktorun önerdiği günlük egzersizlerin yapılmasına yardımcı olmak

Refakatçi Nasıl Bulunur?

Hastanızla ilgilenecek refakatçiyi kendi imkanlarınızla arayabilir ya da bir İnsan Kaynakları firması ile iletişim kurarak arzu ettiğiniz fonksiyonları taşıyan birini temin etmelerini isteyebilirsiniz. Hastanelerde çoğunlukla bu işi yapmaya talip hemşireler ya da hasta bakıcılar bulunabilir. Profesyonel bir refakatçi arıyor olmasanız dahi görüştüğünüz kişinin bu sorumluluğu alabilecek, işi gereğince yapabilecek biri olduğuna güvenmeniz gerekir.

Bir hastaya bakım vermek; uzun vadeli, çok sıkıntılı hastalık durumlarında; hastanın herhangi bir işini kendi başına yapamayacak durumda olması gibi hallerde daha da zor bir iştir.  Bu durumlarda bakıcının bazı niteliklere muhakkak sahip olması gerekir. Refakatçinin temiz, uyanık, soğukkanlı, dikkatli, ruh sağlığından yana sorunu olmayan biri olması önemlidir. Fiziksel sağlık durumunu da sorgulamalı, hastanıza bulaşma ihtimali olan bir hastalığı olmadığından emin olmalısınız. Hastanızla ilgili güç kullanılmasını gerektiren işler var ise bunları üstlenecek durumda olmasına dikkat etmelisiniz.

Refakatçi adayı ile görüşürken ona hastanızla ilgili her şeyi olduğu gibi anlatmalı ve kendinden neler beklediğinizi eksiksiz olarak belirtmelisiniz.

Comments are closed.
Hemen Ara
Bilgi İstiyorum
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?